Aboneaza-te
prin RSS

Meteo

actualizat la data 2017-12-16
biletul zilei cu meciuri din fotbal biletul zilei pariuri sportive biletul zilei de azi la pariuri sportive

 

 

Primaria Câmpulung organizează, în perioada 31 octombrie –4 noiembrie 2013, cea de-aXVIII-a ediție a Festivalului Tudor Mușatescu.
Având în vedere intenția de a conștientiza și consolida importanța culturală a marelui Tudor Mușatescu în viața orașului nostru, anul acesta vă așteptăm să fiți prezenți într-un număr cât mai mare, atât la concursul de creație și interpretare dedicat elevilor, cât și la celelalte manifestări: expoziție de caricatură, lansarea primului număr al revistei epigramiștilor din Muscel, stand-up comedy.
Programul festivalului este repartizat pe zile după cum urmează:

Joi, 31 octombrie 2013
• ora 15.00 - expozitie de caricatură - Holul Mare al Primăriei Municipiului Câmpulung
• ora 15.30 - lansarea primului numar al revistei "Acidava" a Clubului Epigramistilor din Muscel


Luni, 4 noiembrie 2013
• ora 15.30 , Sala Mare a Primăriei - Tudor Muşatescu - 110 ani de la naştere și 80 ani de la prima ediţie a piesei ”Titanic Vals” - Volume de şi despre Tudor Muşatescu la Editura Ars Docendi -Universitatea din Bucureşti - prezintă: Ioan Crăciun, directorul editurii
• ora 18.00 - premierea câștigătorilor concursurilor de creație și interpretare la Casa de Cultura a Sindicatelor "C.D. Aricescu" / program susținut de câștigătorii primelor 3 locuri la secțiunea interpretare / spectacolul de stand up comedy "Taxa pe prostie" susținut de trupa Experiment 77.

Anul acesta, concursul de creație și interpretare are TEMA " Mușatescu în actualitate" se adresează elevilor din școlile de pe raza orașului.

Secțiunea de creație :

  • se va desfășura pe trei paliere de vârstă : clasele I-IV / V-VIII / IX-XII
  • pot fi prezentate eseuri, mici piese de teatru, proză umoristică
  • data limită de depunere a lucrărilor – 28 octombrie 2013, ora 15.00 (orice depunere după această dată nu va intra în jurizare) la secretariatul primăriei.
  • forma de prezentare : fiecare participant va depune 2 plicuri albe format A5 , pe ambele fiind trecut un motto preferat (același)din opera lui Tudor Mușatescu. Un plic va conține lucrarea în format tipărit și un CD cu lucrarea în format electronic). Cel de-al 2lea plic va conține datele de identificare ale participantului: nume, prenume, clasa, școala, prof.îndrumător, date de contact.
  • premiile: 500 lei locul I, 300 lei locul II, 200 lei locul III, premierea fiind făcută în preambului spectacolului din seara zilei de 4 noiembrie 2013 , pe scena Casei de Cultură a Sindicatelor "C.D. Aricescu".

Secțiunea interpretare:

  • se adresează elevilor din clasele IX-XII
  • pot fi prezentate - individual sau grup - texte din opera lui Mușatescu (mușatisme, epigrame, scrisori, fragmente din opere de teatru). Timpul maxim acordat fiecarui candidat sau grup fiind de 8 minute.
  • înscrierile la secțiunea interpretare se vor depune până la data 28 octombrie 2013, ora 15.00, la secretariatul primăriei . Se depune o fișă ce conține: nume, prenume,textul ce va fi prezentat (format tipărit și CD), durata de interpretare. Concursul, va avea loc în data de 29 octombrie 2013 în Sala Mare a Primariei .
  • câștigătorii primelor trei locuri vor fi prezenți pe scenă în recital , pe data de 4 noiembrie 2013 la Casa de Cultura a Sindicatelor "C.D. Aricescu", în deschiderea spectacolul de stand-up comedy susținut de trupa Experimet  77 Făgăraș.
     

Participanţii celei de a XVIII-a ediţii a Concursului de Creaţie cu tema „Muşatescu în actualitate” din cadrul „Festivalului de umor Tudor Muşatescu” (lucrările scanate)

Luni seara, 4 noiembrie 2013, începând cu ora 18.00 a avut loc la Casa de Cultură a Sindicatelor „C.D. Aricescu” premierea câtigătorilor concursurilor organizate în cadrul „Festivalului de umor Tudor Muşatescu”. Anul acesta, pentru secţiunea creaţie s-au înscris 24 de elevi de la Şcoala Gimnazială „Oprea Iorgulescu”, Şcoala Gimnazială „Nanu Muscel”, Colegiul tehnic Câmpulung, Liceul Teoretic „Dan Barbilian”, Liceul cu Program Sportiv Câmpulung şi Colegiul Naţional Pedagogic „Carol I”. La secţiunea interpretare s-au înscris individual şi trupe de teatru elevi de la Colegiul Naţional „Dinicu Golescu” şi Şcoala Gimnazială „Nanu Muscel”.

Juriul format din

  • Carmen Bârloiu, din partea Asociaţiei Clubul Prieteniei care s-a implicat, ca şi anul trecut, în organizarea şi promovarea festivalului
  • Iuliana Ungureanu, din partea Primăriei Municipiului Câmpulung
  • Sorin Durdun, din partea presei şi participant în ediţiile anterioare ale festivalului ca membru al juriului sau ca concurent
  • Sergiu Cicu, directorul Casei de Cultură a Sindicatelor „C.D. Aricescu”
  • Liviu Cioacă, directorul Casei de Cultură „Tudor Muşatescu”

a desemnat următorii căştigători:
 

I. Secţiunea Creaţie eseuri – clasele I-IV
Locul I – CEAUŞESCU Beatrice – Ioana, clasa a IV-a, Şcoala Gimnazială “Nanu Muscel”


Diplome de participare:

PESTRIŢU Ioana Andrada, clasa a IV-a, Şcoala Gimnazială “Nanu Muscel”; MINCĂ Denisa – Valentina, clasa a IV-a, Şcoala Gimnazială “Nanu Muscel”; MANU Teodor Ioan, clasa a IV-a, Şcoala Gimnazială “Nanu Muscel”

 

II. Secţiunea Creaţie eseuri – clasele V-VIII
Locul I – CEAPRAZ Mălina, clasa a VI-a, Şcoala Gimnazială “Oprea Iorgulescu”
Locul II – CARTALEANU Iulia – Andreea, clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială “Oprea Iorgulescu”
Locul III – ŞERB Liviu Andrei, clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială “Oprea Iorgulescu”


Diplome de participare:

BOBOC Talida, clasa a VI-a, Şcoala Gimnazială “Oprea Iorgulescu”, MALANCU Elena Florentina, clasa a VI-a, Şcoala Gimnazială “Oprea Iorgulescu”, PETRIŞOR Teodora, clasa a VI-a, Şcoala Gimnazială “Oprea Iorgulescu”,
FLORESCU Şerban, clasa a VII-a, Colegiul Naţional Pedagogic “CAROL I”, OPREI Lavinia Marinela, clasa a VII-a, Colegiul Naţional Pedagogic “CAROL I”, MANOLE Beatrice, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială “Nanu Muscel”
Dascălu Sandra, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială Nr. 1 Lereşti
Pahonţu Alexandra, clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială Nr. 1 Lereşti
 

III. Secţiunea Creaţie eseuri – clasele IX-XII
Locul I – TĂNASE George, clasa a XII-a, Colegiul Tehnic Câmpulung
Locul II – ŞTEFĂNESCU Cristian Emanuel, clasa a XI-a, Liceul Teoretic “Dan Barbilian”
Locul III – BRĂTULESCU Ane Marie, clasa a XII-a, Liceul cu Program Sportiv Câmpulung


Diplome de participare:

COSTEA Ana Maria, clasa a XI-a, Colegiul Tehnic Câmpulung,
VOICULESCU Bianca, clasa a X-a, Colegiul Tehnic Câmpulung,
BUGHEANU Daniela, clasa a IX-a, Liceul cu Program Sportiv Câmpulung, LUPEANU Marta, clasa a XII-a, Liceul cu Program Sportiv Câmpulung,
PĂTRU Mariana, clasa a XII-a, Liceul cu Program Sportiv Câmpulung, LIXANDRA Ana-Maria Delia, clasa a XI-a, Colegiul Naţional Pedagogic “CAROL I”

 

IV. Secţiunea Interpretare – clasele IX-XII
Locul I – Trupa de teatru a Colegiului Naţional “Dinicu Golescu”:
Andreea VIŞOIU – clasa a X-a,
Andreea FALCĂ – clasa a X-a,
Diana STOICA – clasa a X-a,
Natalia VLĂDĂU – clasa a X-a,
Ana MANOLE – clasa a X-a, Ovidiu STOICA – clasa a XII-a,
- profesor îndrumător Simona BĂDIŢESCU

Locul II – Trupa de teatru a Şcolii Gimnaziale “Nanu Muscel” (clasa a VII): Simona PESCARU,
Ema MURARU,
Theodora LĂMBESCU,
Robert CERNAT,
Alexandru MOISESCU;
- profesor îndrumător Mihaela BANU

Locul II – Trupa de teatru a Şcolii Gimnaziale “Nanu Muscel” (clasa a VI): Alexia ŞTEFĂNESCU, Theodor ŞTEFĂNESCU, Teodor ZAMORA; profesor - --- profesor îndrumător Camelia VASILESCU


Premiul special al juriului - Trupa de teatru a Şcolii Gimnaziale “Nanu Muscel” (clasa a IV-a):

Ceauşescu Beatrice,
Mincă Denisa
Diaconu Alexandru
- învăţător îndrumător Boncoi Daniela


Galerie foto